Derinsis, ilk ciddi sınavını Adana Groseri Market’te verdi

Retail Türkiye'deki ilk haberimiz, 21/08/2009

DerinSİS'in ilk büyük projesi Groseri Market, Retail Türkiye'de duyurulmuştu.

http://www.retailturkiye.com/firmalardan/derinsis-ilk-ciddi-sinavini-adana-groseri-markette-verdi

Okyanus ve BBS-Soft gibi iki önemli yazılımın mimarlığını yapan Barış Parıltı, Derinsis Perakende Bilgi Sistemi adını verdiği yeni yazılımını görücüye çıkardı.

ODTÜ elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun olmadan önce 1996 yılında sektörle tanışma fırsatını Ülsa’da çalışmaya başlayarak yakalayan Parıltı, 10 yıl boyunca çok sayıda önemli projede şirket ortağı olarak yer almış. Ülsa’dan ayrıldıktan sonra 2006 Aralık ayında Derin Bilgi Sistemleri Yazılım ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şirketini kuran Parıltı, firması ve amacını şöyle anlatıyor:

“Aralık 2006’da Derin Bilgi’yi kurdum. Amacım, bu ciddi deneyimi değerlendirerek, perakende zincirlerinin tüm iş süreçlerini karşılayacak, gelişime açık, kalıcı, yeni bir yazılım sistemi üretmekti. Marka tescilleriyle başlayan 2,5 yıllık bir ürün geliştirme sürecinin ardından, ürün tescilleri tamamlandı. Stratejik olarak uygun boyutlarda müşteri ortamları seçildi, ürünlerin olgunlaşması sağlandı. Konumumuz, her zaman yalnızca uzman olduğumuz konuda, kaliteli projelerle yazılımlarımızı geliştirmek olacak. Teknoloji anlayışımız; karar vermeye yardımcı olacak en derindeki bilgileri kullanıcılara ve yöneticilere sunmak, şirketlerde verimliliği arttırmak, şirket kurallarının sistemle hayata geçirilmesini sağlamak ve iş süreçlerini ölçülebilir hale getirmek.”

Yazılımın özellikleri

Derinsis Perakende Bilgi Sistemi yazılımının en önemli özelliğini, saha deneyimli biri tarafından, son teknolojiyle yepyeni bir tasarımla yapılmış olması olarak özetleyen Parıltı, yazılımının farklılıklarını ve üstünlüklerini şöyle anlatıyor:

“El terminali kullanımı, fatura kontrolü, onay süreci, fiyat yönetimi, otomatik sipariş sistemi, online satış aktarımı, kampanya yönetimi, CRM analizleri, banka POS yönetimi, ciro prim sistemi ve bütünleşik muhasebe, esas omurgayı oluşturmaktadır. Yaptığımız projelerde müşterilerimize katkımız; stok eksiklerini zamanında ve doğru belirlemek, faturaların anlaşmalara göre kesilmesini sağlamak, kredi kartı tahsilatlarını izlemek, çek planlanmasında yardımcı olmak, rakip ürünlerin performans karşılaştırmaları gibi konularda ortaya çıkmaktadır. Kullanıma örnek olarak, daha az iş gücüyle çalışabilme amacıyla, tüm ara yüzlerin yoğun belge girişi ve kontrolüne göre ince ayrıntılılarla donatıldığını, ürün sağlayıcılarla fiyat ve sipariş geçişlerinin dosyalar üzerinden yapılmasına ağırlık verildiğini söyleyebilirim. Satış, alış, sevkiyat ve gider analizlerinin temeli olan kategori/kodlama/gruplama konularında çok önemli birikimimiz bulunmakta, müşterilerimizi baştan buna uygun olarak yönlendirmekteyiz. Bu sayede, çok güçlü sepet analiz raporları geliştirdik. Sipariş sisteminde, satış hızı, devir günü, dinamik alt-üst düzey gibi veriler sunulmakta. Şirketleri, ürün satış rütbesi, ürün/firma/mağaza karneleri, ürün modeli gibi yeni kavramlarla tanıştıracağız. E-ticaret entegrasyonu ve raf/alan/önyüz yönetimi de çalışma yaptığımız diğer alanlar.

Zincirler için, çift sunucu/veritabanı ile operasyon ve CRM veritabanları ayrı ayrı ancak bütünleşik olarak yönetilebiliyor. Mağazalar, verilen yetkilere göre uzak erişimle sistemi doğrudan kullanabiliyor. Bu kurgu için güncel internet altyapısı yeterli olmaktadır. ‘Perakende Bilgi Sistemi’ adını hak etmek için, projenin gerektirdiği tüm yazılım ve donanımlarla uyumlu olmak durumundayız. Doğal olarak, tüm POS sistemlerinin aktarım yapılarına hakimiz.”

İstanbul’da çeşitli kırtasiye mağazalarının halen kullandığı yazılım, Adana’da yerel bir indirim market zinciri olan UVEK’te, Renk Otomasyon’un projesi olarak hayata geçmiş. Wincor-Nixdorf ile online satış, otomatik sipariş, etiket kontrol ve sürekli sayım sistemleriyle gerçekten özel bir projeden sonra Parıltı, hedeflediği boyuttaki ilk projesini sektörde seçkin bir yeri olan Groseri Market’te kurdu. Yazılımla ilgilenen birçok perakendeci olduğunu söyleyen Parıltı, İstanbul merkezli PNR Cosmetics zinciri ile de yeni bir projeyi yürüttüklerini söylüyor.

Yerel ve ulusal market zincirlerimizin rekabetçi olabilmeleri için çalışmalarını heyecanla yürüten Parıltı, başlayacak yeni projelerini de yakında duyuracağının müjdesini veriyor.