Tekzen'de başarılı sistem geçişi

Tekzen'de başarılı sistem geçişi

İş süreçlerinde üst düzey yazılım kullanımı olan Tekzen'de, 7 ayda gibi inanılmaz bir sürede geçiş yapıldı.

Tekzen gibi 430 kullanıcılı bir sistem, 7 ay sonunda DerinSİS’e taşındı. Muhasebeden CRM’e kadar 3 yıllık veriler eksiksiz olarak aktarıldı ve daha ilk günde bakiye siparişlerin mal kabulü yapılabildi, etkin insert listelerinde bir sorun yaşanmadan, satışlarda en ufak bir aksama olmadan, tek bir hafta sonunda geçiş tamamlandı. Üstelik veritabanı da Oracle'dan Microsoft SQL Server 2012'ye taşınmış oldu.

Tüm Türkiye'ye yayılan mağazalardan yaklaşık 200 kullanıcı İstanbul'da toplanarak, 4 oturumda eğitim aldı ve yeni sistemi kullanmaya başladılar. Tekzen IT bölümünün hazırladığı uzaktan eğitim ortamı, eğitimin sürekliliğini olabilecek en düşük maliyetlerle tamamladı.

Canlı sisteme geçtikten sonra yeni mağaza açılışları bütün hızıyla sürdü ve 6 ayda mağaza sayısı 70'lerden 100'e ulaştı. Sanal mağaza hayatını hiç durmadan sürdürdü. Mağazalarda etiket tasarımları ve dökümler aynen korunduğu gibi, afiş türü baskılar da DerinSİS'in etiketleme modülündeki olanaklarla ERP sistemine taşınmış oldu.

Donanım kaynakları aynı şekilde korunarak, işlem ve rapor performansında açık ara bir fark yakalandı. Tek bir kullanıcı ortalama 6 saniyede bir irsaliyeyi faturalaştırmaktadır. Tüm mağazalar-tüm ürünler için stok ve satış raporları, operasyon veritabanında canlı veri üzerinde bekleme yapmadan alınabilmektedir.

Gider merkezine göre düzenlenen hesap planı, sanal mağaza müşterilerinin yalnızca ön muhasebede yönetilmesiyle de birlikte 70.000 satırdan 20.000'lere inmiştir. Bunun getirdiği kayıt sadeliği ve raporlama hızı, muhasebe süreçlerini basitleştirmiş, yeni mağaza açılışlarında yapılan aşırı hesap tanımlama yükü ortadan kaldırılmıştır.